Opony i koła

Opony na każde warunki

Ford współpracuje z wiodącymi producentami produkującymi opony najwyższej jakości, spełniające najsurowsze normy bezpieczeństwa. Wszystko po to, by zapewnić swoim klientom wysoki komfort jazdy i bezpieczeństwa. Kiedy jedziesz samochodem, jedyny kontakt z drogą utrzymujesz poprzez opony swojego pojazdu - dla każdej opony obszar styku z nawierzchnią jest mniej więcej równy wielkości Twojej dłoni. Dlatego też tak istotne jest, by stosować opony zapewniające maksimum bezpieczeństwa. Poniżej przytaczamy pięć powodów, dla których warto umówić się z Autoryzowanym Dealerem Forda na profesjonalną kontrolę opon.

MOJE OPONY

 1. Niebezpieczeństwo popełnienia wykroczenia 
  Zgodnie z przepisami bieżnik powinien mieć głębokość przynajmniej 1,6 mm. Dla minimum bezpieczeństwa zalecany jest bieżnik o głębokości 2 mm dla opon letnich i 4 mm dla opon zimowych.
 2. Dłuższa droga hamowania 
  Zużyte opony oznaczają, że na mokrej nawierzchni Twoja droga hamowania wydłuża się nawet o 70%.
 3. Aquaplaning 
  Na mokrych drogach zużyte opony mogą prowadzić do powstania zjawiska aquaplaningu - Twój samochód zacznie się ślizgać i trudno będzie nim sterować. 
 4. Słaba sterowność pojazdu 
  Pojazd z zużytymi oponami nie będzie się prowadzić we właściwy sposób, a każdy manewr stanie się nieprzewidywalny.
 5. Zwiększone zużycie paliwa 
  Niewłaściwie napompowane opony zwiększają zużycie paliwa. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo ważne jest, by Twoje opony były sprawdzane w regularnych odstępach czasu pod kątem usterek powstających w wyniku zużycia eksploatacyjnego i ich wieku.
Dlaczego warto dokonać zakupu opon u Autoryzowanego Dealera Forda
 • Markowe opony, którym możesz zaufać - po atrakcyjnych cenach.
 • Ekspertyza Doradcy Serwisowego Forda gwarantująca wybór właściwej opony dla Twojego Forda.
 • Gruntowna kontrola hamulców, amortyzatorów i opon w Twoim Fordzie w celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa i dobrej jazdy.
 • Dla Twojej wygody usługi montażu i regulacji mogą zostać wykonane na poczekaniu.
Co oznaczają opisy umieszczone na bocznej ściance opony
Przyjrzyj się uważnie bocznej ściance opony, a zobaczysz ciąg cyfr i symboli. Co one oznaczają?

Ważne oznakowanie opony
Boczna ścianka opony w postaci kodu zawiera między innymi informacje dotyczące nazwy producenta, opis produktu, instrukcje bezpieczeństwa, typ budowy, datę produkcji, klasę jakości. Najważniejszy jest symbol zatwierdzenia przez Europejską Komisję Gospodarczą (duże „E" w kółku) oraz określenia rozmiaru zapisane w postaci kilku wskaźników. Razem ze wskaźnikiem dopuszczalnej ładowności pojazdu i symbolem prędkości informują one o tym, czy dana opona może zostać użyta dla danego pojazdu, czy nie.

Cechy szczególne
Na bocznej ściance zaznaczone są również szczególne cechy opony. Może to być na przykład informacja typu „Tubeless” (bezdętkowa) dla opon, które nie mają wewnątrz dętki, „Reinforced” (wzmocniona) lub „Extra Load” (dodatkowe obciążenie) dla opon wytrzymujących zwiększone obciążenia, oraz symbole „M” i „S” dla opon zimowych i całorocznych. Strzałka wskazuje właściwy kierunek rotacji opony na oponach kierunkowych. Opony z asymetrycznym bieżnikiem posiadają oznaczenia wskazujące stronę, którą powinny być skierowane na zewnątrz (np. oznaczenie „Outside”).

Drobnym druczkiem
Tuż na zewnętrznej krawędzi bocznej ścianki opony znajdziesz wskaźnik minimalnej dopuszczalnej głębokości bieżnika (TWI - Tread Wear Indicator, czyli wskaźnik zużycia bieżnika). Oznaczenie to, różne w zależności od producenta, może mieć formę trójkąta, niewielkiego logo producenta lub skrótu „TWI”.

Specjalistyczna porada na temat opon i kół

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozmiaru opon bądź nie jesteś pewien, które z nich będą odpowiednie do Twojego pojazdu, przeczytaj wskazówki zawarte w Instrukcji Obsługi Twojego samochodu lub skonsultuj się z Autoryzowanym Dealerem Forda.


Co kryje w sobie oznaczenie opon
 

205/50 R15 86 V

205 – szerokośc opony 205 mm 

50 – proporcje (wysokość opony do szerokości opony): 50%

R – konstrukcja opony: radialna

15 – średnica koła: 15 cal

86 – indeks ładowności: 530 kg

V – indeks prędkości : 240 km/h 
 


INDEX NOŚNOŚCI (LI)
 

                          kod LI           Max. Ładownośc opony w kg   
 

                             82                                      475
                             83                                      487
                             84                                      500
                             85                                      515
                             86                                      530
                             87                                      545
                             88                                      560
                             89                                      580
                             90                                      600
                             91                                      615
                             92                                      630
                             93                                      650
                             94                                      670
                             95                                      690
                             96                                      710
                             97                                      730
                             98                                      750
                             99                                      775
                            100                                     800
 


INDEKSY PRĘDKOŚCI
 

   KOD SSY MAKSYMALNA        PRĘDKOŚĆ w km/h    
 

                            Q                                         160
                            R                                         170
                            S                                         180
                            T                                         190
                            U                                         200
                            H                                         210
                            V                                         240
                            W                                        270
                            Y                                         300 

RODZAJE OPON

Zachowaj kontrolę nad pojazdem. Zwłaszcza w trudnych warunkach zimowych

Przyjmuje się, że opony zimowe należy zakładać, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7º C , ponieważ opony zimowe wyprodukowane są z mieszanek gumowych, które nie sztywnieją przy niskich temperaturach. W niektórych krajach wymiana opon na zimowe jest nawet wymogiem prawnym. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo podróżowania i mobilność w trudnych warunkach zimowych gwarantowane jest jedynie przez opony z symbolem płatka śniegu na ścianach bocznych.

Na błoto i śnieg

Opony M+S (błoto i śnieg) są specjalnie przystosowane do jazdy po błotnistych i ośnieżonych drogach. Profil tych opon szczególnie przystosowany jest, aby doskonale radzić sobie w tych właśnie warunkach. Oznakowanie opony M+S nie wskazuje na typowe właściwości zimowe chyba, że dodatkowo opona posiada jeszcze symbol płatka śniegu.

Opony całoroczne - na wszystko, co pogoda ma nam do zaoferowania

Opony takie mogą być używane przez okrągły rok. Oznakowane są symbolem słońca, kropel deszczu lub liścia. Należy jednak pamiętać, że testy opon całorocznych wciąż pokazują, iż nie są one w stanie dorównać właściwościom opon letnich latem oraz zimowym zimą (np. dłuższa droga hamowania zarówna latem jak i zimą)

Jedź bezpiecznie, nawet, gdy ciśnienie w oponach zacznie gwałtownie spadać – opony typu Run-Flat

Opony typu run-flat umożliwiają bezpieczne dojechanie do celu nawet, gdy spadnie ciśnienie w oponach. Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii (wzmocnieniu budowy wewnętrznej) opony typu run flat można używać w przypadku całkowitej utraty ciśnienia. Oczywiście nie mówimy tu o ciągłej eksploatacji - określona została prędkość maksymalna dla dedykowanego dystansu. Warunkiem koniecznym do zastosowania takich opon w samochodach jest wyposażenie auta w system kontroli ciśnienia. Jest to bardzo ważne ponieważ po utracie ciśnienia nie odczujemy pogorszenia warunków trakcyjnych samochodu. Jedyna informacja to sygnał emitowany przez komputer.

ETYKIETA UE NA OPONY

Etykieta

Zawiera trzy główne parametry (opór toczenia, przyczepność na mokrej nawierzchni, poziom hałasu) oraz dodatkowo logo Unii Europejskiej, numer rozporządzenia oraz oznaczenie klasy opon (C1 lub C2). Przewidziano również miejsce na oznaczenie marki - dostawcy muszą umieścić na naklejce swoją nazwę lub znak handlowy, linię opony, wymiar opony, indeks obciążenia, indeks prędkości, informację dotyczącą precyzji kierowania, aquaplaningu, właściwości hamowania na suchej nawierzchni, właściwości opony przy jeździe zimowej i inne specyfikacje techniczne wraz z etykietą o dowolnym kolorze, formacie i wzorze, pod warunkiem, że nie odwraca to uwagi od głównych informacji.

Klasa efektywności paliwowej

Określana jest na podstawie współczynnika oporu toczenia i wyrażana w skali literowej od A do G, przy czym A oznacza oponę najbardziej ekonomiczną (najmniejszy opór toczenia), a G najmniej ekonomiczną (największy opór toczenia). Niski współczynnik oporu toczenia pozwala zaoszczędzić paliwo oraz redukuje emisję CO2 do atmosfery.

Klasa przyczepności na mokrej nawierzchni

Klasa ta jest określana na podstawie współczynnika przyczepności na mokrej nawierzchni. Wyrażana jest w skali literowej od A do G (podobnie jak klasa efektywności paliwowej), z tym, że oznaczenia D i G nie są używane. Producenci podają, że w zależności od pojazdu oraz warunków atmosferycznych, różnica w drodze hamowania pomiędzy oponami klasy A i G może wynieść nawet 30%.

Klasa zewnętrznego hałasu toczenia

Poziom hałasu toczenia oznaczany jest graficznie. Na rysunku znajduje się symbol fali dźwiękowej złożony z trzech elementów. Im większa liczba elementów wypełniona jest kolorem czarnym tym większy hałas zewnętrzny emitują opony. Stały poziom hałasu utrzymujący się na poziomie powyżej 80 decybeli może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Etykiety stosowane na oponach służą do oceny ich jakości. Dane na nich zawarte uwzględniane przy zakupie opon pomagają podjąć decyzję. Nie należy jednak zapominać, że wyniki testów opon, rekomendacja i doświadczenie dealerów są także przydatne.

Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości przy doborze opon skonsultuj się z dealerem Forda.

PORADY BEZPIECZEŃSTWA

Bezpieczne opony oznaczają bezpieczną jazdę samochodem.

Opony są jednym z istotnych elementów pojazdu mających wpływ na bezpieczeństwo podróżowania. Zużyte opony mogą wydłużyć drogę hamowania na mokrej nawierzchni nawet do 70 %. Prawidłowo dobrane opony z utrzymanym prawidłowym ciśnieniem, niezużytym bieżnikiem dają gwarancję, że pojazd zachowa prawidłową przyczepność we wszystkich warunkach pogodowych.

Utrzymuj ciśnienie powietrza na właściwym poziomie

Utrzymywanie ciśnienia powietrza na właściwym poziomie jest bardzo ważne. Zbyt mało lub zbyt dużo ciśnienia w oponach powoduje szybsze zużycie bieżnika opon, zmniejsza powierzchnię kontaktu opony z drogą a co za tym idzie wpływa na wzrost zużycia paliwa. Ciśnienie w oponach powinno być sprawdzane raz na dwa tygodnie, pomiar powinien mieć miejsce, gdy opony są zimne. Ciśnienie w kole zapasowym powinno być wyższe o 0.1 - 0.3 bar, ale należy pamiętać, że nie może przekroczyć maksymalnej wartości ciśnienia dedykowanego do jazdy z pełnym obciążeniem. Sprawdź wartość prawidłowego ciśnienia opon w książce serwisowej.

Kontroluj głębokość bieżnika opon

Wskaźnik zużycia bieżnika znajdujący się między rowkami na oponie informuje o głębokości rzeźby bieżnika. Zabrania się użytkowania opon o głębokości rzeźby bieżnika poniżej 1.5 mm. Zaleca się wymianę opon, gdy głębokość rzeźby bieżnika opon "letnich" jest poniżej 3 mm, a opon "zimowych" poniżej 4 mm

Sprawdź czy opony w Twoim pojeździe nie są stare

Ogólną zasadą jest, że opona jest zdatna do użytku przez 6 lat. Po tym okresie powinna zostać wymieniona –nawet w przypadku, gdy wygląda jak nowa i była mało używana. Wiek opony można odczytać z jej ścianki bocznej. Zakodowana data produkcji opony np. „0702”, gdzie „07” – określa tydzień a „02” rok 2002.

Prawidłowo dobrane i utrzymane opony mają wpływ na ograniczenie zużycie paliwa

Jeśli Twoje opony mają wyższe ciśnienie niż rekomendowane w książce serwisowej – są przyczyną zwiększonego zużycie paliwa. Utrzymanie ciśnienia w oponach na poziomie 0.1 – 0.3 bara wyższym od rekomendowanego pozwala zmniejszyć tarcie. Pamiętać jednak należy, że nie wolno przekraczać maksymalnej wartości ciśnienia w oponach dedykowanego jeździe z pełnym załadunkiem.

PROMOCJA OPON ZIMOWYCH

Poznaj promocyjną ofertę opon zimowych >